U sklopu naše nove rubrike Kutak za instalatere objavljivati ćemo tekstove koji se bave različitim aspektima sustava tehničke zaštite. Prva tema koju obrađujemo je WDR (Wide Dynamic Range).
Što je WDR?
WDR (engleski Wide Dynamic Range, hrvatski široki dinamički raspon) je sposobnost kamere da pruži jasnu sliku u situacijama velikih razlika svjetlosnih uvjeta. Jedan od primjera takve situacije bilo bi snimanje ulaza u podzemnu garažu gdje izvana dopire jako sunčevo svjetlo, a unutar garaže je mračno. Kamere koje ne podržavaju WDR neće moći prikazati kvalitetnu sliku - ili će tamni dijelovi slike ostati pretamni, ili će svijeli dijelovi biti presvijetli. Na ovoj slici vidimo jedan takav primjer - tamni dio garaže se dobro vidi, ali je ulaz u garažu presvijetao:
Ovaj problem se događa jer se kamere bez WDR-a oslanjaju na jednu ekspoziciju. WDR kamere snimaju sliku sa dvije (ili više) ekspozicija - spora ekspozicija za tamna područja te brza ekspozicija za svijetla područja. Te slike se onda objedine u jednu kako bi se dobila slika koja nije ni pretamna ni presvijetla. Slika ispod prikazuje isti kadar sa WDR kamere:
WDR pomaže i prilikom identifikacije osoba u situacijama velikih razlika svjetlosnih uvjeta, npr. na ulazu u banku. Bez WDR-a osoba je neprepoznatljiva:
Uključivanjem WDR-a osoba postaje prepoznatljiva:
WDR se mjeri u decibelima (dB). Veći broj upućuje na bolje performanse kamere pri uvjetima velikog svjetlosnog kontrasta i obično je naveden u specifikacijama kamere:
Kamere koje podržavaju snimanje više ekspozicija nazivaju se True WDR kamere.
WDR je nepotreban u noćnim uvjetima te se preporučuje ugasiti ga po noći. Većina Hikvisionovih kamera to radi automatski.
Digital WDR
Neke kamere podržavaju Digital WDR (DWDR). Ovdje se radi o softverskom podešavanju kontrasta na više područja scene. Ovo rješenje je inferiorno pravom WDR-u, ali ponekad zna dovesti do poboljšanja slike.
Nedostaci WDR-a
Uključivanje WDR-a ima i nekih nedostataka:
- cijena - iako cijena pada, True WDR kamere su obično skuplje od kamera koje ne podržavaju ovu opciju.
- potrošnja bandwidtha - u neki situacijama WDR dovodi do veće potrošnje bandwidtha, pošto je više detalja vidljivo.
- ograničavanje brzine zaslona objektiva - uključivanje WDR-a obično ograniči koliko se sporo može postaviti zaslon objektiva (shutter).
- potreba - WDR je nepotreban u uvjetima stabilnog i konstantnog osvjetljenja.
WDR kamere možete naći ovdje.